adikim

Bu pazar beş kişi bir umut diktik, Nasrettin hoca misali ya tutarsa, halen varmı bilmiyorum ben küçükken bu köyün bazı kapılarında ORKÖY yazan tabelalar vardı. Bunun anlamı bizim köyümüz orman köyü demekti evet köyümüz sınırları içinde orman var. Acı olan insamın yaşadığı yerde ise ağaç yok, eskiler hep anlatır buralarda koca koca ardıçlar çalılar vardı iki dek yüklü eşşek aralarda geçemezmiş vs. bu ve benzeri söylemler hep var.Peki bu ağaçlara ne olmuş benim insanım bazen ihtiyaçtan bazen cehaletten sadece kesmiş yerine hiç dikmemiş anladığım kadarı ile önceleri bu orman bitmez demişler zaman onların yanıldığını bizlere şimdi gösterdiki bitmiş onlar görmesede orman sadece benim insanıma uzak olan yerlerde kalmış.

Pazar günü bizlere de bazı diller, ayıp olur diye diliyle diyemeyen gözler hepsi birde sözleşmişcesine olmaz dediler.Hepsinin kendine göre haklı nedenleri var.Bu nedenlere girmeyi düşünmüyorum haksız bulduğum için değil haklı olabilirler bizler Avdan köyünü yeşile boyamadık her tarafını ormanda yapmadık.Altı kişi (Ali, Bilal, Abdullah, Hüseyin, İbrahim ve Ferat) yakaya sadece ve sadece onbeş kadran fidanı diktik. Onbeş Kadran fidanı onbeş sene sonra onbeş kadran ağacı olmasa da, umutya belki bir tanesi Katran ağacı olur ümidiyle, kısacası umut diktik. Bir zamanlar dedelerimizin bitmez diye kestiği ağaçların yurduna, bitmez diyenlere inat onbeş fidan diktik bunlarına burada olmaz diyen dillerin ve gözlerin sahibi olan insanımıza emanet ettik, bakarsın zaman geçer bizim kuşaklarımız görmesede Avdan köyü gerçekten bütün dağları orman olan bir köy olur yem yeşil .....

Umut ettik yola çıktık, Bismillah dedik kazmayı vurduk, Hayırlısı dedik fidanları toprağa koyduk, olurya benim köylüm bizim umudumuzu korur ve hatta destek olur mesala askere giden gençler dağa taşa kaybolacak, eskiyecek, değerini ve anlamını yitirecek zamana yenik düşecek yazılar değilde, zaman içinde yeşerecek bir fidan dikerek asker ocağına giderler.Aslında birşey söylemeye gerekte yok, söz sultanı ne güzel demiş başka söze ne gerek "Kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz (Hadis)".......

Bilal BAYINDIR

View the embedded image gallery online at:
http://avdan.org/haberler/91-agac-diktik.html#sigProId51b0d5015b

Yorumlar   

Guest
#7 TEBRİKLER YEĞENİMGuest 02-07-2014 13:43
ASLINDA YAZDIĞIN GİBİ HER DOĞAN ÇOCUK İÇİN HER ASKERE GİDEN ,HER OKULA BAŞLAYAN,YENİ EVLENEN VE BENZERİ İLK LER İÇİN BİR FİDAN DİKİLSE EMİNİM BİZİM KÖY DAHA YAŞANACAK VE DAHA YEŞİL BİR YER OLUR İNŞAALLAH BU FİKRİN KARŞILIK BULSUN.BU KONUDA DERNEĞE YÖNETİME ÇOK BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR ŞİMDİDEN BAŞARILAR SAĞLIKLI YARINLAR DİLERİM.
Guest
#6 Bende VarımGuest 01-10-2012 05:34
Çevresini geliştirip güzelleştirmek, yeşillendirmek fikri kadar güzel bir fikir olamaz. Bu daha kaliteli bir yaşam ve daha candan bir komşuluk ortamı yaratır, her ev, kendisine düşeni yapmakta kendilerini sorumlu olarak görür. Ve çevre temiz ve sağlıklı olur.
Bunu kim istemez ?
Bende varım diyorum !
Guest
#5 iyi niyetli olmakGuest 04-06-2012 22:07
Büyük bir potansiyeli olan birlikteliğiniz var. Avdan'ın geleceğini şekillendirmek için kimlerle nerede ve ne zaman görüşülecekse eğitimci olarak her zaman hazırım.Çalışma teklif ve görüşleriniz için okulumuza ulaşmanızdan memnun olurum. Herşeyin Avdan ve Avdanlılar için olması temennisiyle. Okul Müdür Yardımcısı.
admin
#4 CVP: Ağaç Diktikadmin 05-03-2012 07:18
Biz bunu bir başlangıç olarak yaptık. Bundan sonra askere gidecek gençlerimiz sayılarınca fidan dikerlerse çok güzel olur. Gençlerimize duyurulur.
avdanlı_edebiyatçı
#3 CVP: Ağaç Diktikavdanlı_edebiyatçı 05-03-2012 07:15
yaptığınızz buu güzelliş için ne kadar teşekkürr etsekk azdırr..çünküü böyle şeyleri sadecee teşekkürr edip dışardann bakmak yerine desteklememizz gerekir.köylümü zee iyii bir mesaj olmuşturr ve umarımm mesajı almışlardır.güz el köyümüzz yemyeşill bir köy olmak yerine nedenn çöl olsun ki..hepinizee tekrardann teşekürr eder ve çalışmalarınızı nn devamınıı dilerimm.. tabii bütünn köylülerinn katkılaryla olamasıı dileğiyle
sdudukcu
+1 #2 CVP: Ağaç Diktiksdudukcu 01-03-2012 17:59
YAŞŞAN ULEN ERKEKLER. HERİFSİNİZ VESSELAM.BÖÖÖLE HALT EDCEEDİNİZDE NEDEN BANA HABAR VERMEDİNİZ LAN? ŞAKA BİR YANA ELLERİNİZE,DÜŞÜ NEN BEYNİNİZE SAĞLIK. İNŞALLAH ANLAYAN OLURDA KORURLAR BELKİ.SİZİ SEVİYORUM!!!!
İBYILDIZ
+1 #1 CVP: Ağaç DiktikİBYILDIZ 01-03-2012 15:50
Arkadaşlar,yapt ığınız işten dolayı sizi yürekten kutlar,çalışmal arınızın ve başarılarınızın devamını dilerim.

YORUM YAZMAK İÇİN YETKİNİZ YOK. YORUM YAZMAK İÇİN LÜTFEN KAYIT OLUN VEYA GİRİŞ YAPIN